Firma Kubota została założona w 1890 roku przez Pana Gonshiro Kubota w mieście Osaka w Japonii. Kubota to japońskie nazwisko, które w tłumaczeniu oznacza stare, dobrze uprawione pole ryżowe. Pierwotnie zakład funkcjonował jako odlewnia stali a w roku 1922 rozpoczęto produkcję silników spalinowych, pierwsze silniki były zasilane naftą.


W 1923 roku do bogatej gamy produktów Kubota włączyła jednostki spalinowe – wysokoprężne chłodzone cieczą. Na początku opracowano „małolitrażowy” silnik o mocy 3 KM przeznaczony dla rolnictwa i przemysłu. Z biegiem lat silniki Kubota znajdowały coraz większe zastosowania jako konstrukcje kompaktowe, lekkie i sprawne, szybko zdobyły uznanie na rynku światowym.
         
Kubota jest jednym z największych na świecie wytwórców małolitrażowych silników spalinowych.  Aby zaspokoić zapotrzebowanie klientów na różnorodne silniki przemysłowe, opracowano szereg modeli zasilanych różnymi paliwami, takimi jak olej napędowy, benzyna, LPG i gaz ziemny, na tej samej platformie o mocach do 86.4 kW.
         
Najważniejszą cechą silników Kubota jest technologia odpowiadająca wyzwaniom środowiskowym i wielorakim zastosowaniom. Kubota do dnia dzisiejszego spełnia surowe standardy kontroli emisji gazów cieplarnianych, obowiązujące w poszczególnych krajach świata i jest pionierem technologii sprzyjającej ochronie środowiska naturalnego. Dodatkowo silnik te charakteryzują się wysoką wydajnością pracy zachowując jednocześnie relatywnie niski poziom zużycia paliwa